16-12-2021

Rozmowa wokół książki "Najlepiej spożyć przed..."

Z czym Wam kojarzy się żywność przetworzona? Czy też od razu widzicie wielkie fabryki produkujące niezdrowe fastfoody? Jedak przetwarzanie żywności, o czym zdarza nam się zapominać, to również pieczenie chleba, przygotowanie przetworów na zimę i mrożenie pierogów. Jedzenie oprócz tego, że jest niezbędne do przeżycia, realnie wpływa na nasze zdrowie i pomaga nam budować relacje społeczne, bo o jedzeniu porozmawiać możemy z każdym.
Wraz z naszymi gościniami dr Joanną Zając z zakładu Higieny i Dietetyki oraz dr Ewą Kopczyńską socjolożką jedzenia zastanowimy się nad tym w jaki sposób zmieniało się podejście do jedzenia i jaki wpływ na nasze zachowania żywieniowe mają rozwój nauki, zmiany społeczne czy nowinki techniczne. Zapraszamy do rozmowy o tym co mamy na talerzach

Dr n. med. Joanna Zając

adiunkt w Zakładzie Higieny i Dietetyki, Collegium Medicum w Krakowie. Od 2009 roku wykładowca na Wydziale Lekarskim i w Szkole Medycznej dla Obcokrajowców. Od 2016 roku we współpracy z grupą Cochrane przy przygotowaniu przeglądów systematycznych. Od 2018 działa w ramach międzynarodowych projektów COST Action oraz NutriRecs.

Dr Ewa Kopczyńska

socjolożka w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ. Zajmuje się socjologią jedzenia: kulturą jedzenia i wzorcami żywieniowymi oraz związanymi z nimi praktykami społecznymi i formami zrzeszania się. Aktualnie bada alternatywne sieci żywieniowe, funkcjonujące na przecięciu tradycji i innowacji społecznych, a także obawy żywieniowe i strategie unikania zagrożeń żywnościowych. Absolwentka kilku staży naukowych: Visiting Scholar w Minda de Gunzburg Centre for European Studies, Uniwersytet Harvarda, SIFO - National Institute of Consumer Studies w Oslo, Department of Food and Resource Economics (IFRO), Uniwersytet w Kopenhadze. Aktywna członkini Laboratorium Praktyk Społecznych w IS oraz interdyscyplinarnego zrzeszenia Jedzenie Sieć Badawcza.
Dostawa

Zobacz sposoby i terminy realizacji Zamówień.

Płatności

Akceptujemy następujące metody płatności: PayU, przelew, pobranie.

Rabaty

Rabaty nawet do 40%.
Specjalne ceny na książki w akcjach promocyjnych.

Newsletter

Znajdziesz nas na