Dzień ze Smakiem (26.10)

26 października 2024 roku na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie postaramy się zrozumieć, co oznacza „żyć ze smakiem”. Będziemy rozmawiać o tym, co sprawia, że niektóre potrawy stają się symbolami narodowymi i zastanowimy się też nad wpływem kultury i historii na naszą kuchnię. Inspiracją do rozmowy będzie książka Anyi von Bremzen Kuchnia narodowa. Osobista podróż przez kultury, historię i smaki.

Tego dnia serdecznie zapraszamy także na nasze stoisko targowe, gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę kulinarną. Zwycięzcy quizu otrzymają gadżety od Bo.wiem, a każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z kodu rabatowego na zakupy w naszym sklepie internetowym.

Szukajcie nas w hali Dunaj na stoisku B12. 


26 października zapraszamy na spotkanie, podczas którego postaramy się zrozumieć, co oznacza „żyć ze smakiem”. Bartek Kieżun – Krakowski Makaroniarz i prof. Ewa Kopczyńska (Instytut Socjologii UJ) będą rozmawiać o tym, co sprawia, że niektóre potrawy stają się symbolami narodowymi. Zastanowimy się też nad wpływem kultury i historii na naszą kuchnię.

Inspiracją do rozmowy będzie książka Anyi von Bremzen Kuchnia narodowa. Osobista podróż przez kultury, historię i smaki.

Godzina 15.00, sala S04rozmówcy: Bartek Kieżun i prof. Ewa Kopczyńska. Spotkanie poprowadzi Sylwia Paszkowska (Radio Kraków)

Opowieści ukryte w smaku  

Wszyscy mamy jakieś wyobrażenia o jedzeniu francuskim, japońskim czy meksykańskim… Skąd jednak wzięły się te przekonania? Co decyduje o tym, że danie staje się „narodowe”?  

Anya von Bremzen wyrusza na poszukiwanie prawdy ukrytej za popularnym frazesem: „jesteśmy tym, co jemy”. Wyprawę rozpoczyna w Paryżu, gdzie zgłębia znaczenie wyrafinowanego smaku kuchni francuskiej. W Neapolu analizuje mity narosłe wokół pizzy oraz włoskiej duszy. Podczas dalszej podróży odkrywa tajemnice ramenu, zanurza się w tradycji hiszpańskich tapas i poznaje przepisy na mole, będące urzeczywistnieniem meksykańskiej różnorodności kulturowej. W Stambule bada kulinarne dziedzictwo dawnego imperium osmańskiego, by skończyć podróż w Queens, gdzie przyrządza ukraiński barszcz, symbolizujący bogactwo kulinarnych tradycji i tożsamości. 

W Kuchni narodowej von Bremzen  opowiada o najbardziej fascynujących i sztandarowych kulturach kulinarnym świata, po mistrzowsku splatając smaki, historię i politykę. Rozmawia z mistrzami kuchni, zagląda do garnków gospodyniom domowym i odwiedza lokalne sklepy oraz targowiska. Ta podróż pozwala dostrzec, jak naród tworzy swoją kuchnię i jak kuchnia tworzy naród.


Seria ze Smakiem powstała z myślą o osobach, które cenią szeroko pojęty smak we wszystkich jego aspektach. Od kulinarnych doznań, przez kulturowe konteksty, aż po poczucie estetyki i stylu będziemy odkrywać, jak smak wpływa na nasze życie i wybory, których dokonujemy. Chociaż kuchnia odgrywa w naszej serii ważną rolę, pójdziemy o krok dalej – chcemy prezentować różne obszary codzienności. 

Książki z Serii ze Smakiem nie tylko dostarczą Wam inspiracji związanych z gotowaniem, lecz także pogłębią wiedzę o kulturze i historii różnych regionów świata. Porozmawiamy z ekspertami, którzy wprowadzą nas w tajniki swoich dziedzin, oraz z artystami poszukującymi oryginalnych rozwiązań we wzornictwie, sztuce i innych aspektach życia. Poznamy sylwetki inspirujących postaci, które wpłynęły na nasze dziedzictwo, i odwiedzimy miejsca kojarzone    z dobrym smakiem. Sprawdzimy, co zdecydowało o tym, że dana kultura wykształciła swoje wyjątkowe smaki, tradycje i obyczaje.

Seria ze Smakiem to propozycja dla tych, którzy chcą spojrzeć na jedzenie, design czy modę w pełnym spektrum i odkryć, jak smak kształtuje nasze codzienne życie. Wszystko po to, byśmy zrozumieli, co naprawdę znaczy żyć ze smakiem.
Dostawa

Zobacz sposoby i terminy realizacji Zamówień.

Płatności

Akceptujemy następujące metody płatności: PayU, przelew, pobranie.

Rabaty

Rabaty nawet do 40%.
Specjalne ceny na książki w akcjach promocyjnych.

Newsletter

Znajdziesz nas na