Ed Yong

Niezwykłe zmysły

Jak zwierzęta odbierają świat
Seria: #nauka Liczba stron: 544 Format: 15x23 cm Rok wydania: 2024 Data premiery: 2024.04.16
Opis książki
Przewodnik po nieznanych światach zwierzęcych zmysłów 

Widoki i faktury, dźwięki i wibracje, zapachy i smaki, pola elektryczne i magnetyczne... Każda istota na Ziemi, także człowiek, odbiera jedynie niewielki wycinek rzeczywistości i pozostaje zamknięta w swojej własnej bańce sensorycznej.

Ed Yong, dziennikarz naukowy i laureat Nagrody Pulitzera, zachęca do przekroczenia granic naszych zmysłów. Analizując niezwykłe zdolności zwierząt, odsłania to, co niedostępne ludzkiemu doświadczeniu. Dowiadujemy się, z jakiego powodu ciemniki czarne, niewielkie chrząszcze, lecą w stronę pożaru, a pysk krokodyla jest równie czuły jak opuszki palców ludzi. Odkrywamy, co pszczoły widzą w kwiatach, jak intensywne pasma zapachów wyczuwają psy na ulicy oraz dlaczego niektórzy ludzie są tetrachromatami i dostrzegają więcej odcieni kolorystycznych niż inni.

Niezwykłe zmysły to zachwycająca sensualna podróż pełna historii o zaskakujących odkryciach naukowców i wielu jeszcze nierozwiązanych tajemnicach. Wszystko po to, byśmy zrozumieli percepcję inną niż ludzka.


Czy wiesz, że:
  • niektóre owady odczuwają smak za pomocą skrzydeł?
  • do badania otoczenia przegrzebki posługują się dziesiątkami oczu rozmieszczonymi wzdłuż wewnętrznych krawędzi muszli?
  • ponad dziewięćdziesiąt procent ptaków śpiewających ma na piórach ultrafioletowe wzory, których człowiek nie jest w stanie zobaczyć?
  • płetwale zwyczajne wydają niezwykle niskie dźwięki, które można usłyszeć po drugiej stronie oceanu?

Niewyczerpane źródło zaskakujących, ciekawych odkryć dotyczących zmysłowych światów innych gatunków... Cudowna i hipnotyzująca opowieść.
Jennifer Ackerman, autorka książki Geniusz ptaków

Imponujące dzieło – zanurzone w nauce, ale też przesiąknięte magią.
Siddhartha Mukherjee, autor książki Cesarz wszech chorób. Biografia raka

To jak wejście do świata Alicji w Krainie Czarów. Znakomicie napisana książka pełna odkryć naukowych, ciekawostek i mnóstwa cudów.
Andrea Wulf, autorka książki Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta

Wielowarstwowa relacja Yonga jest doprawiona barwnie przedstawionymi scenami z laboratoriów i pracy w terenie oraz rozmowami z badaczami różnych dziedzin. To przykład najlepszej literatury faktu w tym roku.
Oprah Daily

Wspaniała – niewiarygodnie wciągająca i fantastyczna opowieść o tym, jak inne zwierzęta doświadczają naszego świata.
Peter Wohlleben, autor książek Sekretne życie drzew i Duchowe życie zwierząt


Książka Niezwykłe zmysły została nagrodzona Carnegie Medal w 2023 roku i znalazła się w finale Kirkus Prize, Critics Circle Award oraz na krótkiej liście Royal Society Science Book Prize.

O Autorze

Ed Yong, brytyjski pisarz naukowy i dziennikarz. W 2021 roku za serię artykułów o COVID-19 otrzymał Nagrodę Pulitzera oraz Nagrodę imienia George’a Polka za reportaż naukowy. Jego pierwsza książka, zatytułowana Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem (WUJ, 2018), była bestsellerem „New York Timesa”, a w Polsce zdobyła nagrodę główną w konkursie Mądra Książka Roku 2018. Jego teksty ukazują się między innymi w „The Atlantic”, „The New Yorker”, „National Geographic”, „Wired”, „Scientific American”.
Dostawa

Zobacz sposoby i terminy realizacji Zamówień.

Płatności

Akceptujemy następujące metody płatności: PayU, przelew, pobranie.

Rabaty

Rabaty nawet do 40%.
Specjalne ceny na książki w akcjach promocyjnych.

Newsletter

Znajdziesz nas na