15-05-2025
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (WUJ) i Bo.wiem na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie
Od 15 do 18 maja 2025 roku Warszawa - a w szczególności Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej - ponownie stanie się stolicą literatury. Gościem honorowym tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki będzie Republika Korei, która zaprezentuje uczestnikom imponujący program kulturalny.
WUJ i Bo.wiem zapraszają wszystkich miłośników literatury do Sali Marmurowej PKiN na stoisko nr 134. Na miejscu będzie można nabyć zarówno premierowe tytuły, jak i bestsellery wydawnictwa – wszystkie w specjalnych, obniżonych cenach, obowiązujących wyłącznie podczas targów. Dla osób, które w tym czasie nie dotrą do Warszawy, przygotowaliśmy równoległą akcję rabatową na naszej stronie internetowej.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to niepowtarzalna okazja zetknięcia się z różnorodnością światowej literatury i kultury. WUJ i Bo.wiem czekają na Państwa na stoisku oraz podczas wydarzeń towarzyszących. Do zobaczenia!
Jak sztuczna inteligencja zmienia warsztat badacza? Rozmowa wokół książki "Cyfrowa socjologia jakościowa"
16 maja • godz. 17:00
Forum w Sali Mikołajskiej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
AI gwałtownie wkracza w niemal każdy aspekt naszego życia. Modele językowe, takie jak ChatGPT, tworzą posty na Facebooka, generują streszczenia tekstów czy redagują artykuły. W jaki sposób sztuczna inteligencja zmienia podejście do pracy naukowej? Czy możemy twórczo wykorzystywać modele językowe w badaniach? Jak ewoluuje warsztat pracy socjologa? Jak rozumieć termin cyfrowa socjologia jakościowa?
Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas rozmowy dr. Marka Troszyńskiego z dr. Grzegorzem Brydą, która odbędzie się 16 maja 2025 roku o godzinie 17:00 w ramach cyklu Spotkania z nauką podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Spotkanie promujące książkę "K-pop. Przewodnik"
17 maja • godz. 17:00
Forum w Sali Goethego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
K-pop to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk współczesnej popkultury. Grupy takie jak BTS czy BLACKPINK podbiły serca milionów fanek i fanów na całym świecie, przekraczając granice językowe i kulturowe. Co stoi za tym globalnym sukcesem? Jakie są źródła i mechanizmy dynamicznego rozwoju koreańskiej sceny muzycznej? Czy aby być fanem K-popu, trzeba należeć do fandomu?
Na te pytania i na wiele innych odpowiemy podczas spotkania promującego książkę "K-pop. Przewodnik", które odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, 17 maja o godzinie 17:00 w sali Goethego w Pałacu Kultury i Nauki.
W rozmowie wezmą udział dr hab. Marcin Jacoby, prof. USWPS – autor książki Korea Południowa. Republika żywiołów, badacz kultury Azji Wschodniej i Aleksandra Degórska – pasjonatka azjatyckiej popkultury, znana w sieci jako stara_kpopiara,
Rozmowę poprowadzi Mateusz Grzeszczyk – dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową, twórca podcastu Podróż bez Paszportu.
Spotkanie z Jeon Heyjin, autorką książki "Duchy i boginie. Kobiety w koreańskich wierzeniach"
17 maja • godz. 14:00
do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
•
18 maja • godz. 14:00
Sala Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
W mitach i legendach z Korei można dostrzec ślady rzeczywistych niesprawiedliwości i ograniczeń patriarchalnego społeczeństwa. Opowieści te zawierają historie kobiet skazanych na cierpienie, szukających zemsty i zadośćuczynienia.
Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z niektórymi koreańskimi wierzeniami oraz do refleksji nad uniwersalnością historii o kobiecej sile i determinacji.
W sobotę 17 maja, o godzinie 14.00 zapraszamy do Muzeum Azji i Pacyfiku na spotkanie z Jeon Heyjin, autorką książki "Duchy i boginie. Kobiety w koreańskich wierzeniach". Blanka Dżugaj spróbuje się dowiedzieć, jak w mitach i folklorze Korei odbijają się doświadczenia kobiet oraz jakie znaczenie mają te opowieści dla współczesnych odbiorców.
Pisarka ponownie spotka się z czytelnikami w niedzielę 18 maja, o godzinie 14.00, tym razem w Sali Kisielewskiego PKiN – wraz z Moniką Ochędowską porozmawiają o tym, w jaki sposób legendy odsłaniają realne przejawy nierówności społecznej i patriarchalnych ograniczeń.