16-11-2024
Siła języka w książce Li Kotomi „Wyspa pajęczych lilii”
Li Kotomi zabiera nas do świata, w którym tradycyjne role społeczne zostają całkowicie odwrócone. Akcja „Wyspy pajęczych lilii” toczy się na tajemniczej wyspie, w realiach niezwykłej feministycznej utopii. Nowy porządek prowadzi do zaskakujących i fascynujących zmian, prowokując osoby czytające do głębokiej refleksji nad dominacją mężczyzn w użyciu języka i budowaniu narracji historycznych, kwestią praw osób LGBTQ oraz współczesną geopolityką.
Gospodarzami spotkania będą członkinie i członkowie Koła Literatury Japońskiej,
działającego przy Katedrze Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Całość poprowadzi Sandra Posłuszny-Cegiełka.
Prowadząca
Sandra Cegiełka-Posłuszny — absolwentka studiów I i II stopnia na kierunku orientalistyka - japonistyka na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją literaturoznawczą. Redaktorka naczelna czasopisma studentów i doktorantów japonistyki „Tokidoki Shinbun” oraz prezeska Koła Literatury Japońskiej. Obecnie kończy studia na kierunku orientalistyka - koreanistyka, jednocześnie pracując jako lektorka w szkole języka japońskiego.
O książce
Na porośniętą czerwonymi pajęczymi liliami plażę gdzieś na Pacyfiku morze wyrzuca nieprzytomną dziewczynę. Gdy ta budzi się, nie pamiętając swojej przeszłości, wyspiarka Yona przyjmuje ją pod własny dach i nadaje jej imię Umi. Mimo językowej bariery między młodymi kobietami rodzi się przyjaźń pełna wzajemnej fascynacji. Umi powoli wchodzi w świat tajemniczych rytuałów wyspy rządzonej przez kapłanki noro, gdzie jedynie kobiety mają prawo posługiwać się odrębnym językiem, uczyć i przekazywać historię. Z czasem dziewczyna zaczyna odzyskiwać wspomnienia i zadawać pytania. Co naprawdę dzieje się podczas corocznych wypraw noro za morze? Dlaczego jej mowa przypomina język kapłanek? I jakie sekrety kryje przeszłość?
Wyspa pajęczych lilii jest powieścią inicjacyjną. Pozornie utopijna atmosfera łączy się w niej z głęboką refleksją nad mocą języka, równością praw i dominacją płci. To historia świata, w którym tradycyjny porządek został odwrócony, co prowadzi do nieprzewidywalnych rezultatów.