O Autorze
Jako pierwszy reporter obserwował w 2011 roku wojnę domową w Libii, obecnie jest korespondentem wojennym w Ukrainie. Jego wcześniejsza książka Ziemia dyktatorów (WUJ 2019) spotkała się ze znakomitym międzynarodowym odbiorem.
Aby zrealizować zamówienie przekierujemy Cię na stronę WUJ.pl
Od Drakuli do Ceaușescu - burzliwe dzieje Rumunii
Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku.
Panowanie Ferdynanda I i charyzmatycznej królowej Marii było jedynym spokojnym okresem po I wojnie światowej. Kolejni międzywojenni rządzący to już plejada kuriozalnych postaci: skorumpowany Karol II, Corneliu Codreanu, z jego antysemicką Żelazną Gwardią, i wreszcie próżny generał Antonescu, który doprowadził do sojuszu z nazistowskimi Niemcami. Po II wojnie światowej, pod rządami maleńkiej partii komunistycznej, rozpoczął się okres surowych represji, czystek i kolektywizacji. Gdy w 1964 roku do władzy doszedł Nicolae Ceaușescu, rozpoczęła się trwająca niemal ćwierć wieku bezwzględna i krwawa dyktatura.
Książka Paula Kenyona to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy. To także zapis osobistej fascynacji autora i zaproszenie do odkrywania tajemnic tego niezwykłego kraju.
„To się czyta! Wytrawny dziennikarz opowiada o historii Rumunii. O jej przywódcach i ideologach – ambitnych, radykalnych, przewrotnych, mściwych – a także o trwaniu Rumunii wbrew szaleństwom ideologów i brutalności polityków. O jej mitach i złudzeniach. O jej kolorycie i pięknie”.
Błażej Brzostek, historyk, Uniwersytet Warszawski
„Paul Kenyon odkrywa przed nami porywającą i barwną historię Rumunii, obalając wiele stereotypów, które przylgnęły do tego kraju. Postacie zaludniające jego opowieść są niezwykłe, a narracja aż kipi energią”.
Allan Little, korespondent BBC, autor książki The Death of Yugoslavia
„Wspaniała, świetnie udokumentowana książka. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych przeszłością i teraźniejszością Rumunii”.
John Simpson, BBC redaktor działu zagranicznego BBC
„Inteligentna i wciągająca opowieść pełna groteskowych postaci, które doprowadziły Rumunię do serii katastrof, od faszyzmu Codreanu i Antonescu po obłąkany stalinowski kult jednostki Nicolae i Eleny Ceaușescu”.
Misha Glenny, autor książek McMafia. Zbrodnia nie zna granic i The Balkan
„To jest współczesna Rumunia: nie korupcja i toksyczne spory klasy politycznej, lecz młodzi ludzie, którzy dają sobie radę, niezależnie od tego, jak postępują ich przywódcy.”
Z epilogu, Paul Kenyon
Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii