25.10. o godzinie 17.00 w sali "Lwów" odbędzie się panel dyskusyjny "Moda na Japonię", podczas którego porozmawiamy o różnych aspektach kultury japońskiej i zbadamy fenomen jej popularności w Polsce. Spróbujemy wspólnie zastanowić się nad źródłem tej fascynacji – nie tylko literackiej.
Uczestniczkami panelu będą: Dr Lily Adamowicz, Anna Wołcyrz (Tajfuny) i Izabela Cieniuch (KNJ Kappa UJ). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nowak (Muzeum Manggha).
Lily Adamowicz - doktora nauk humanistycznych, absolwentka Inter-University Center for Japanese Language Studies w Yokohamie, stypendystka Japan Foundation, Nippon Foundation i Toshiba Foundation, autorka książek „Wizerunek mężczyzny w visual kei”, „Oblicza kawaii” oraz „Krajobraz fantazji. Harajuku w ujęciu transkulturowym”. Prywatnie nosi japońską modę Lolita Fashion.
Anna Wołcyrz – współzałożycielka i redaktorka wydawnictwa Tajfuny, tłumaczka literacka z języka japońskiego, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Specjalizuje się w japońskiej literaturze współczesnej; przełożyła lub przekłada prozę Li Kotomi, Kanae Minato, Kanako Nishi, Hiroko Oyamady, Rie Qudan, Asako Yuzuki.
Izabela Cieniuch - absolwentka studiów licencjackich, a obecnie studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku Japonistyka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2024 roku odbyła roczne stypendium w Center for Japanese Language and Culture Uniwersytetu Osakijskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi kulturę okresu Heian, klasyczną literaturą japońska, historię stroju japońskiego oraz sztukę japońską. Prywatnie interesuje się modą, muzyką alternatywną oraz literaturą piękną.
Katarzyna Nowak – dyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie związana z tą instytucją od lat, absolwentka Wydziału Polonistyki i Muzealniczych Studiów Kuratorskich przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W praktyce muzealnej interesują ją zagadnienia związane z nowoczesnym zarządzeniem instytucją kultury i dyplomacja kulturalna, budowanie marki instytucji kultury, dekolonizacja kolekcji muzealnych. Jest autorką kilkunastu wystaw w Polsce i za granicą, publikacji i artykułów związanych z działalnością muzealną i edukacyjną. Od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, muzeami i uniwersytetami w Polsce i Japonii oraz ośrodkami kultury. Szczęśliwa osoba łącząca pracę z hobby.