Gaetano Savatteri

Sycylijki

Seria: Portrety/Oblicza Liczba stron: 256 Format: 15x23 cm Rok wydania: 2024 Data premiery: 2024.05.23 Data premiery e-book: 2024.06.12
Opis książki
Pierwsze i ostatnie, czczone i znienawidzone, święte i czarownice

Utrwalony przez literaturę i kino obraz Sycylijki przywodzi na myśl kobietę ubraną na czarno, zdystansowaną i całkowicie oddaną mężczyźnie – jako wierna żona, matka lub córka. Prawdziwa twarz sycylijskiej kobiety wymyka się jednak temu stereotypowi.

Gaetano Savatteri, przyglądając się przez lata marginalizowanym i niesłyszanym mieszkankom wyspy, oddaje im głos. Przybliża biografie prawdziwych oraz fikcyjnych Sycylijek i jak z rozsypanych puzzli układa ich wielobarwny portret. Od św. Rozalii, patronki Palermo, po Francę Violę, będącą symbolem emancypacji kobiet. Od Giuliany Saladino, dziennikarki i polityczki, po Giovannę Bonanno, trucicielkę nazwaną „octową staruszką”. Portretując je, pokazuje ich niezależność, determinację, a także odwagę. To kobiety, które potrafią przeciwstawić się mafii, a niekiedy przetrwać w jej strukturach, walczyć o specyficznie rozumianą sprawiedliwość i zmieniać krzywdzące je zwyczaje. 

Przeplatając historię ze współczesnością, Savatteri nakreśla kulturowy i społeczny portret wyspy. Sycylijki to literacka opowieść o kobietach, które chcą odmienić swój los, ukazująca ich wielowymiarowość i siłę.

Niebanalna lektura obowiązkowa dla wszystkich osób kochających Sycylię (i Sycylijki). Żywa, kompetentna, namiętna. Polecam!
Piotr Kępiński, autor książki Szczury z via Veneto

W Sycylijkach Gaetano Savatteri z zadziwiającą wnikliwością odtwarza historie kobiet, z których każda jest na swój sposób niezwykła i burzy stereotypy. Sceneria mitycznej wyspy oraz złożoność sycylijskiego doświadczenia dodają barw i głębi tej narracji, która stanowi hołd dla zdumiewającej mocy i piękna sycylijskich
kobiet.
prof. dr hab. Roman Sosnowski, kierownik Zakładu Filologii Włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pierwsza myśl o kobietach Sycylii? Odziane w czerń i niemo przesiadujące na krzesłach przed progami swych domów… Wbrew pozorom ten żywy symbol rezygnacji wiąże się z ogromną, wzbudzającą szacunek determinacją. Może dlatego głowa kobiety – Meduzy dającej i odbierającej życie – trafiła na herb wyspy, na której »słaba płeć« nieustannie walczy o należne sobie miejsce w społeczeństwie. Sycylijki to wyprawa po dowody i fakty, dopisujące do naszych wyobrażeń treść fascynującą, barwną, a zarazem skłaniającą do refleksji”.
dr hab. Artur Gałkowski, prof. UŁ kierownik Zakładu Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego

O Autorze

Gaetano Savatteri – włoski dziennikarz i pisarz urodzony w 1964 roku w Mediolanie. Mieszka i pracuje w Rzymie, ale dorastał na Sycylii. W 2005 roku ukazał się jego esej I siciliani [Sycylijczycy]. Jest także autorem takich powieści jak Gli uomini che non si voltano (2006), La fabbrica delle stelle (2016), La congiura dei loquaci (2017), Il delitto di Kolymbetra (2018), Il lusso della giovanizza (2020) czy Quattro indagini a Màkari (2021).
Dostawa

Zobacz sposoby i terminy realizacji Zamówień.

Płatności

Akceptujemy następujące metody płatności: PayU, przelew, pobranie.

Rabaty

Rabaty nawet do 40%.
Specjalne ceny na książki w akcjach promocyjnych.

Newsletter

Znajdziesz nas na