Mattia Corrente

Ucieczka Anny

Seria: Seria z Żurawiem Liczba stron: 240 Format: 13,7 x 20,5 cm Rok wydania: 2024 Data premiery: 2024.05.13
Opis książki
Jaka jest cena wolności? 

Po wielu latach spędzonych u boku Severina Anna opuszcza dom i znika bez śladu. Rok później jej mąż postanawia zostawić wszystko, żegna się z wyspą, na której mieszkali, rutyną codzienności i wyrusza na poszukiwanie żony. Tak rozpoczyna się wędrówka po Sycylii, po miejscach, które naznaczyły życie obojga.  

Ta podróż pozwala Severinowi skonfrontować się z przeszłością, odkryć motywację własnych działań i wyborów, zmierzyć się z druzgocącą prawdą. Porządkując wspomnienia, mężczyzna stara się zrozumieć decyzję żony. Opowieść Anny to historia kobiety próbującej walczyć z ciasnotą narzuconego jej losu, z oczekiwaniami, zgodnie z którymi dziewczyna żyje tylko po to, by wyjść za mąż i zostać matką.   

Głosami swoich bohaterów autor zdaje się mówić, że każda wolność zawiera w sobie przemoc, każde wyrzeczenie zadaje nieuleczalną ranę, każdy wybór dający nam szczęście przyczynia się do czyjegoś bólu.


Są książki, przy których czytaniu zastanawiasz się, dlaczego ich nie napisałeś. Są takie, których czytaniem po prostu się cieszysz. Są też takie, które łączą oba te aspekty - do tych ostatnich należy "Ucieczka Anny". Severino budzi się pewnego ranka, aby odkryć, że dom jest opuszczony przez najważniejszą dla niego osobę: żonę Annę. Rozpoczyna swą podróż - wędrówkę Odyseusza w kierunku Itaki, naznaczoną pragnieniem odnalezienia siebie. 
dr Serafina Santoliquido, Zakład Filologii Włoskiej, Uniwersytet Jagielloński

Niczym gęsta rybacka sieć, opowieść Correntego układa się między życiowymi dramatami bohaterów, łapiąc jednocześnie światło chwili obecnej, którą zawsze, bez względu na okoliczności, warto przeżywać świadomie i zachwytem.
Takim, jaki towarzyszył mi podczas lektury tej książki.
Julia Wollner, redaktorka naczelna magazynu LentePowieść Correntego to jeden z najbardziej docenionych debiutów literackich ostatnich lat. Wędrując po Sycylii, Severino nie tylko poszukuje żony, ale wraca do wydarzeń z przeszłości, zanurza się we wspomnieniach i analizuje swoje własne decyzje i wybory. Niezwykle dojrzała proza. 
Donatella Tretjak, Il Piccolo
 
Corrente w przejrzysty sposób pisze o tym, jak wolność przeplata się z przemocą, a szczęście z nieszczęściem. Poznanie i akceptacja tej brutalnej prawdy przychodzą jednak z doświadczeniem. 
Mohamed Maalel, Giornale di Sicilia 
 
Ucieczka Anny to pierwsza, ale można śmiało powiedzieć wybitna powieść Correntego. Retrospekcje i fragmenty wspomnień prowadzą nas stopniowo do konkluzji, że tytułowa ucieczka była w jakiś sposób nieunikniona. 
Vincenzo Guercio, L’Eco di Bergamo 

O Autorze

Mattia Corrente urodził się w 1987 roku i mieszka w prowincji Mesyna na Sycylii. Ucieczka Anny jest jego pierwszą powieścią.
Dostawa

Zobacz sposoby i terminy realizacji Zamówień.

Płatności

Akceptujemy następujące metody płatności: PayU, przelew, pobranie.

Rabaty

Rabaty nawet do 40%.
Specjalne ceny na książki w akcjach promocyjnych.

Newsletter

Znajdziesz nas na